1

Zwrot otwierania drzwi.

Opcje wyboru: na zewnątrz / do wewnątrz.

Widok na drzwi zewnętrzne otwierane na zewnątrz - prawe
Drzwi otwierane na zewnątrz (prawe)
Widok na drzwi zewnętrzne otwierane do wewnnątrz - lewe
Drzwi otwierane do wewnątrz (lewe).

Zanim omówimy 'za i przeciw' dla każdego z tych zwrotów, to podzielimy się z Państwem naszymi spostrzeżeniami co do statystyk wyboru zwrotu otwierania drzwi.

Nasze obserwacje dowodzą że: w 80% przypadków o wyborze zwrotu drzwi decyduje... tradycja regionalna. Tak więc Polska wschodnia i północna, i kraje skandynawskie zdecydowanie najczęściej wybierają zwrot na zewnątrz budynku, Polska zachodnia i południowa i kraje Europy zachodniej zdecydowanie do wewnątrz budynku.

Polska centralna, okolice Krakowa, i Warszawy nieznaczna przewaga wyboru drzwi otwieranych na zewnątrz budynku.

Drzwi otwierane DO WEWNĄTRZ budynku

- zalety drzwi otwieranych do wewnątrz

Pierwszą i często decydującą o wyborze zwrotu otwierania drzwi już z w fazie projektowania drzwi, jest estetyka wizualna drzwi w zestawieniu ich z całą elewacją budynku - po prostu drzwi otwierane do wewnątrz zdecydowanie lepiej się prezentują i są większą ozdobą elewacji domu, niż drzwi otwierane na zewnątrz budynku.

W tej wersji zwrotu otwierania drzwi, nie są widoczne z zewnątrz zawiasy skrzydła drzwiowego, ościeżnica nie jest przysłonięta przylgą (jest widoczna na szer ok 7 cm), a skrzydło drzwiowe w stosunku do ościeżnicy, jest cofnięte do wewnątrz budynku przez co jest ościeżnicową), która eksponuje i tym samym 'zdobi' całe drzwi.

Jest jeszcze aspekt natury Savoir Vivre: drzwi otwierane przed gośćmi oczekującymi przed nimi, przez uchylenie skrzydła do wewnątrz domu zapraszają/zachęcają gości do przekroczenia progu tegoż domu.

- wady drzwi otwieranych do wewnątrz.

Przy zakupie drzwi wejściowych jednoskrzydłowych naszej produkcji, dla osób bardzo wrażliwych na dobór detali, ten zwrot otwierania drzwi może ograniczyć wybór koloru klamek, a to z powodu koloru progu. Stosowany w naszych drzwiach próg aluminiowy (w kolorze naturalnego aluminium), jest zawsze widoczny - nawet przy zastosowaniu listwy kapinosowej (kopacza), która tylko częściowo go przysłania.

Naturalny, aluminiowy kolor progu 'dobrze pasuje' do okuć (klamek,rozet, nakładek na zawiasy i wkładek) w kolorze F1 (srebrna satyna) i F9 (tytan).

Dla jasności, w drzwiach naszej produkcji, bez względu na zwrot otwierania, próg zawsze jest widoczny, z tą tylko różnicą, że w przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz raz jest on widoczny od zewnątrz, a w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz od wewnątrz budynku.

Przy zwrocie otwierania na zewnątrz budynku jako że jest on widoczny od wewnątrz budynku, przy wyborze klamek w innym kolorze niż F1, - nie psuje detali elewacji niekonsekwencją w doborze koloru detali wykończeniowych.

Problem pozostaje nie rozwiązany przy zwrocie od wewnątrz budynku, ale tutaj przeciętny klient ma większą tolerancję na niedoskonałe dopasowanie kolorystyczne detali wykończeniowych :).

Następną wadą może być problem ze szczelnością drzwi. Przy drzwiach otwieranych do wewnątrz i narażonych na bezpośrednie opady deszczu, jest większe ryzyko przedostania się niewielkich ilości wody do wnętrza domu (zjawisko to może być ograniczone w znacznym, ale nie całkowitym, stopniu, przez zastosowanie listwy kapinosowej tzw. kopacza ).

Nasze drzwi zostały przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej w zakresie wodoszczelności i z bardzo dużym zapasem spełniają obowiązujące w Polsce i Europie normy. Mimo to 'dopuszczona ' normą ilość wody, szczególnie przy skośnie padającym deszczu, połączonym z parciem wiatru, może w niekorzystnych warunkach, dostać się do wnętrza domu.

Drzwi otwierane NA ZEWNĄTRZ budynku

- zalety drzwi otwieranych na zewnątrz:

Drzwi otwierane na zewnątrz budynku maja wadę estetyczną - gorzej optycznie wyglądają, niż drzwi otwierane do wewnątrz, głownie z takiego powodu, że jest mniej widoczna ościeżnica (zasłonięta z tej strony przylgą skrzydła).

Ościeżnica drzwi wydaje się być dosyć wąska, są widoczne 4 masywne (choć świadczące o solidnej konstrukcji drzwi) zawiasy, niewątpliwie nie należą one do elementów zdobiących drzwi (nawet ozdobne osłonki na zawiasy, które poprawiają ich estetykę i dopasowują ich kolor do koloru klamek, to przez swoje jeszcze większe niż zawias wymiary, nie dodają drzwiom lekkości).

Do niewątpliwych zalet, drzwi otwieranych na zewnątrz, należy fakt, że przy tym zwrocie ich otwierania nie ma ryzyka wsypania się do domu 'porannej' zaspy śnieżnej, która zamienia się później w niepożądaną kałużę wody.

- wady drzwi otwieranych na zewnątrz:

Wadą drzwi otwieranych na zewnątrz jest to, że w okresie zimowym trzeba dokładać starań, aby utrzymywać spocznik przed drzwiami w należytej czystości. Ubity śnieg i lód, należy systematycznie usuwać, aby uchronić dolną krawędź drzwi przez uszkodzeniem (a tu trzeba przypomnieć, że przy najczęściej stosowanych jednakowych poziomach podłogi wewnątrz budynku i na zewnątrz budynku - luz pomiędzy zewnętrzną posadzka, a dolną krawędzią skrzydła drzwiowego wynosi zaledwie 1 cm - wewnątrz budynku, to jest aż 1 cm, ale na zewnątrz taki luz może okazać się zbyt mały jeżeli zechcemy na spoczniku położyć grubszą wycieraczkę).

Przy zwrocie otwierania drzwi na zewnątrz, polecamy więc zastosować wycieraczkę wpuszczoną w posadzkę, lub wykonać spocznik przed drzwiami na poziomie niższym od poziomu podłogi wewnątrz domu.

Tak jak w drzwiach otwieranych do wewnątrz, tak i tutaj można doszukać się aspektu natury Savoir Vivre: drzwi otwierane przed gośćmi oczekującymi przed nimi przez uchylenie skrzydła na zewnątrz, 'odpychają' gości od domu (a przy małym spoczniku, mogą nawet ich spychać na stopnie schodów ) i nie koniecznie muszą iść w parze z gościnnym zaproszeniem do przekroczeni progu domu, w którym są zamontowane.

Kolejną wadą drzwi otwieranych na zewnątrz jest konieczność zastosowania zadaszenia zabezpieczającego górną krawędź skrzydła drzwiowego przed przedostaniem się za nią wody opadowej (jest to warunek który winien być spełniony już przy montażu drzwi pod rygorem utraty praw gwarancyjnych).

Aktualnie projektowane domy zwykle spełniają ten warunek z dużym 'zapasem' ponieważ w modzie są duże tarasy, zadaszone tarasy przeddrzwiowe.

Najpoważniejszą jednak wadą tego zwrotu otwierania drzwi jest bardzo duże ryzyko uszkodzenia skrzydła drzwiowego przez 'niespodziewany' podmuch wiatru. Taki podmuch wiatru wyrywający z reki klamkę drzwiową uszkadza zwykle zewnętrzną płaszczyznę skrzydła i krawędź węgarka budynku. Mógłby temu zapobiec porządny odbój, ale jest on zwykle montowany już 'po szkodzie'.

powrót

2

Kierunek otwierania drzwi.

Opcje wyboru : Lewe / Prawe.

Widok na drzwi o zwrocie otwierania: lewe
Kierunek otwierania - LEWE.
Widok na drzwi o zwrocie otwierania: prawe
Kierunek otwierania - PRAWE.

Na początek należy wyjaśnić jak rozróżnić czy kiedy o drzwiach mówimy, że są lewe, a kiedy że są prawe.

Drzwi prawe - o drzwiach mówimy, że są prawe jeżeli: patrząc na skrzydło od strony, z której jest ono zamontowanie w ościeżnicy, widzimy zawiasy po prawej stronie skrzydła

Drzwi lewe - o drzwiach mówimy, że są lewe jeżeli: patrząc na skrzydło od strony, z której jest ono zamontowanie w ościeżnicy, widzimy zawiasy po lewej stronie skrzydła.

Przy drzwiach dwuskrzydłowych obowiązują te same zasady, tylko że w tym przypadku, mówiąc o kierunku drzwi, mamy na myśli kierunek otwierania głównego / wiodącego skrzydła.

Często w tym miejscu pada pytanie: który kierunek jest lepszy ? ..lewy,czy prawy?

Odpowiedz jest jedna: żaden nie jest ani lepszy, ani gorszy.

Biorąc nawet pod uwagę ergonomie, to nawet wygodniejsze chwytanie prawą ręką ma miejsce tylko tyle samo razy co chwytanie mniej ergonomiczne ręką lewą, bo zwykle przez każde drzwi tyle samo razy wchodzimy co i wychodzimy. Tak więc statystycznie rzecz ujmując, zamawianych jest po tyle samo drzwi lewych co i prawych.

powrót

3

Model drzwi zewnętrznych drewnianych.

Modele drzwi wejściowych zewnętrznych produkcji AFB
Przykłady standardowych modeli drzwi zewnętrznych ...

Wybór modelu drzwi jest zwykle sprawą indywidualnego gustu klienta ...a na temat gustów bezpieczniej nie dyskutować - dlatego w tym temacie nie będziemy wiele doradzać, ale skupimy się na statystycznym przeanalizowaniu decyzji naszych dotychczasowych klientów.

Nasi klienci zwykle wybór modelu zaczynają od odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy drzwi maja być pełne, czy też przeszklone? I tu w 95 % wybór pada na drzwi przeszklone.

Za przeszkleniem zwykle przemawia potrzeba doświetlenia przedpokoju / wiatrołapu i funkcjonalność, powszechna i powszednia potrzeba sprawdzenia tego, komu otwiera się drzwi.

Niekiedy nasi klienci maja obawy, czy przeszklenia w drzwiach nie są ułatwieniem dla potencjalnych włamywaczy w dostaniu się do domu, a zwłaszcza w przypadkach, gdy szyby są usytuowane blisko klamki?

Tu należy rozwiać takie obawy. Standardowo stosowane w naszych drzwiach szyby klasy antywłamaniowości P1 ( 2 szyby gr. 3 mm zbrojone jedną warstwą foli antywłamaniowej wklejonej po między nimi) stawiają bardzo skuteczny opór przeciw prostym narzędziom, którymi zwykle posługują się włamywacze.

Jeżeli i tego byłoby za mało - to za dopłatą liczoną od 1 m2 przeszklenia, oferujemy szyby klasy C (P4) szyby najwyższej klasy antywłamaniowości (2 szyby gr 4 mm zbrojone 4 warstwami foli antywłamaniowej wklejonej pomiędzy nimi).

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że nawet wytłuczenie szyby przy obu zamkach, górnym i dolnym na niewiele się zda, jeżeli drzwi zostaną zamknięte na oba zamki i nie zostanie pozostawiony klucz we wkładce.

Zwykle o wyborze modelu decyduje zewnętrzna architektura i styl domu, a w szczególności ... Pani Domu.

Do domów o klasycznej, symetrycznej, trochę dworkowej elewacji (często z dwiema lub czterema kolumnami przy wejściu) najczęściej są wybierane modele o klasycznych, symetrycznych podziałach takie jakie mają miejsce w modelach z serii 502, 506, 508,513, 516,537,538, 552 i inne w tym stylu wzorniczym.

Do domów o typowo nowoczesnej, najczęściej asymetrycznej architekturze, najczęściej są wybierane modele tez w tym samym stylu. Do tych modeli należy nasza cała seria 600, wraz z najczęściej wybierane modele serii 623, 620, 628, 611 czy 682.

Najczęściej o wyborze konkretnego modelu, z konkretnej serii, decydują kształty (zaokrąglenia, prostokątności, trójkątności ) występujące na takich elementach elewacji jak : okna, świetliki dachowe czy wzory / podziały bram garażowych.

powrót

4

Dwustronne aplikacje z blachy INOX.

Opcje wyboru:

4.1

Aplikacje ze stali INOX od strony zewnętrznej.

Widok na drzwi zewnętrzne z obustronnymi aplikacjami se stali kwasoodpornej INOX
Przykłady drzwi zewnętrznych z jednostronnymi blachami INOX.

W cennikach drzwi modele z aplikacjami ze stali iNOX są wycenione w wersji z blachami tylko od strony zewnętrznej (każdy model drzwi jest przedstawiony jako zestawieniu ich widoku od strony zewnętrznej i jak i wewnętrznej).

4.2

Aplikacje ze stali INOX obustronnie.

Widok na drzwi zewnętrzne z obustronnymi aplikacjami se stali kwasoodpornej INOX
Przykłady drzwi zewnętrznych z obustronnymi blachami INOX.

W sporadycznych sytuacjach wykonujemy drzwi z aplikacjami INOX także od strony wewnętrznej. Taką wersję drzwi możemy zamówić (za dopłatą) wybierając opcję 'aplikacje ze stali INOX obustronnie'.

Dopłaty za wariant drzwi z obustronnymi aplikacjami ze stali INOX znajdują się w cennikach drzwi, a ich wysokość zależy od modelu drzwi. Zwykle nie przekraczają one wartości 320 zł netto.

powrót

5

Zasilacz elektrozaczepu lub zamka elektrycznego.

Dostępne typy zasilaczy:

5.1

Zasilacz wbudowany w ościeżnicę.

Hermetyczny zasilcz pradu stałego 12V przeznaczony za zabudowy w ościeznicy drzwi zewnętrznych
Hermetyczny zasilacz prądu stałego 12V (klasy IP67) do zabudowy w ościeżnicy.    [cena 170 zł]
Widok ościeżnicy z zabudowanym zasilaczem do elektrozaczepu lub zamka elektrycznego
Ościeżnica z zabudowanym zasilaczem.
5.2

Zasilacz do zabudowy w puszcze elektrycznej średnicy 60 mm.

Hermetyczny zasilcz pradu stałego 12V przeznaczony za zabudowy w ściennej puszcze elktrycznej
Hermetyczny zasilacz prądu stałego 12V (klasy IP67) do zabudowy w ściennej puszcze elektrycznej średnicy 60 mm.    [cena 50 zł]

Zasilacze prądu stałego +-12V przeznaczone są do zasilania zamków elektrycznych oraz elektrozaczepów.

Zasilacze prądu przemiennego ~12 (nie posiadamy takich w naszej ofercie) mogą być stosowane jedynie do zasilania elektrozaczepów.

powrót

6

Pochwyty rurowe (antaby) inox.

Dostępne kształty pochwytów rurowych (antab):

6.1

Antaba okrągła średnicy 32 mm.

Pochwyt rurowy - antaba okrągła średnicy 32 mm - wykończenie powierzchni: szlif
Antaba okrągła średnicy 32 mm - wykończenie: szlif.
6.2

Antaba okrągła średnicy 40 mm.

Pochwyt rurowy - antaba okrągła średnicy 40 mm - wykończenie powierzchni: szlif
Antaba okrągła średnicy 40 mm - wykończenie: szlif.
6.3

Antaba kwadratowa o wymiarach przekroju 30 x 30 mm.

Pochwyt rurowy - antaba o przekroju kwadratowym 30x30 mm - wykończenie powierzchni: szlif
Antaba kwadrat 30x30 mm - wykończenie: szlif.
6.4

Antaba prostokątna o wymiarach przekroju 20 x 40 mm.

Pochwyt rurowy - antaba o przekroju prostokątnym 20x40 mm - wykończenie powierzchni: szlif
Antaba kwadrat 20x40 mm - wykończenie: szlif.
6.5

Antaba owalna o wymiarach przekroju 20 x 40 mm.

Pochwyt rurowy - antaba o przekroju owalnym 20x40 mm - wykończenie powierzchni: poler
Antaba owalna 20x40 mm - wykończenie: poler.
Pochwyt rurowy - antaba owalna o wymiarch przekroju 20 x 40 mm - wykończenie poler/szlif
Antaba owalna 20x40 - wykończenie: poler/szlif.

Antaby wykonane są ze stali nierdzewnej szczotkowanej. Na zamówienie (za dopłatą ok. 30%) możliwe jest zamówienie antab w wersji polerowanej.

Ceny klamek i gałko-klamek są wyszczególnione w cenniku klamek, wkładek i okuć drzwiowych.

powrót

7

Sterowanie elektrozaczepem i zamkiem elektrycznym.

Mechaniczne rozwiązania otwierania drzwi z antabami i gałko-klamkami:

7.1

Otwieranie kluczem.

Drzwi zewnętrzne z antabą otwierane z zewnatrz kluczem
Widok strony zewnętrznej i wewnętrznej drzwi z antabą jednostronną otwieranych z zewnątrz kluczem.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem otwierania z zewnętrznej strony drzwi wejściowych jest ich otwieranie przy użyciu klucza.

7.2

Otwieranie obrotową gałko-klamką.

Drzwi zewnętrzne z antabą otwierane z zewnatrz obrotową gałko-klamką
Widok strony zewnętrznej i wewnętrznej drzwi otwieranych z zewnątrz obrotową gałko-klamką GQ (ze stali inox).

Proste, niezawodne rozwiązanie otwierania drzwi drzwi wejściowych z pochwytem rurowym zamontowanym jedynie od strony zewnętrznej.

Drzwi zewnętrzne z antabą otwierane z zewnatrz obrotową gałko-klamką - widok klamki od strony zewnętrznej
Widok gałko-klamki obrotowej GQ od strony zewnętrznej.
Drzwi zewnętrzne z antabą otwierane z zewnatrz obrotową gałko-klamką - widok klamki od strony wewnętrznej
Widok gałko-klamki obrotowej GQ od strony wewnętrznej.

Dostępne sposoby sterowania elektrycznego:

7.3

Wyłącznik w antabie.

Wylącznik zamocowany w antabie
Widok wyłącznika montowanego w antabie.

Standardowo wyłącznik sterujący elektrozaczepem lub zamkiem elektrycznym montujemy od tyłu pochwytu antaby (od strony płaszczyzny skrzydła drzwiowego). Zwykle montujemy go na wysokości ok. 130 cm od podłogi.

[dopłata za 1 wyłacznik zamontowany w pochwycie antaby: 500 zł]
[dopłata za 2 wyłaczniki zamontowane w 2 pochwytach antab: 600 zł]
[dopłata za 1 wyłacznik zamontowany w każdym z dwu opcjonalnych pochwytów: 680 zł]
[dopłata za 2 wyłaczniki zamontowane w każdym z 2 opcjonalnych pochwytó: 850 zł]

Jako że, wyłącznik ten bardzo dobrze 'przylega' jedynie do 'płaskich' pochwytów rurowych, to nie montujemy go do pochwytów o przekroju okrągłym.

Widok wyłącznika zamontowanego w antabie kwadratowej od strony skrzydła
Widok wyłącznika zamontowanego od strony skrzydła
7.4

Klawiatura.

Klawiatura może być zamontowana w skrzydle, ościeżnicy lub na ścianie obok drzwi.

Klawiatura zamontowana na skrzydle
Klawiatura zamontowana na skrzydle.     [cena 900 zł]
Klawiatura zamontowana na ościeżnicy
Klawiatura zamontowana na ościeżnicy    [cena 800 zł]

Klawisze klawiatury są podświetlane. Jest ona wyposażona w niezalezny klwisz 'dzwonka' którym możemy uruchamiać dzwonek lub gong. Ze względu na wygodę użytkowania najczęściej jest montowana na wysokości 120-150 cm. Oferowana klawiatura obsługuje także karty zbliżeniowe i breloczki, którymi można również otwierać drzwi.

7.5

Czytnik linii papilarnych zamontowany w skrzydle.

Widok czytnika zamontowanego w skrzydle.
Widok czytnika zamontowanego w skrzydle.

Czytnik linii papilarnych może być zamontowany w skrzydle lub ościeżnicy na dowolnej wysokości. Ze względu na wygodę użytkowania najczęściej jest montowany na wysokości 130 cm.
W przypadku montowania czytnika w ościeżnicy zalecamy montować go w słupkach poszerzonych o przynajmniej 3 cm.
[cena za czytnik zamontowany w skrzydle: 2200 zł]
[cena za czytnik zamontowany w ościeżnicy: 2100 zł]

7.6

Czytnik linii papilarnych montowany w antabie.

Czytnik linii papilarnych montowany w antabie
Czytnik linii papilarnych zamontowany w antabie.

W takim przypadku antaba jest projektowana do wzoru na drzwiach i oczekiwań klienta. Wymiary antaby są uzależnione od od dosyć pokaźnych wymiarów samego czytnika, który należy w niej zabudować.

7.7

Czytnik bluetooth.

Widok czytnika bluetooth do zamontowanego w skrzydle.
Widok czytnika bluetooth zamontowanego w skrzydle.

Czytnik bluetooth może być zamontowany w skrzydle lub ościeżnicy na dowolnej wysokości. Ze względu na wygodę użytkowania najczęściej jest montowany na wysokości 130 cm. W przypadku montowania czytnika bluetooth w ościeżnicy zalecamy montować go w słupkach poszerzonych o przynajmniej 3 cm.

[cena za czytnik bluetooth zamontowany w skrzydle: 1980 zł]
[cena za czytnik bluetooth zamontowany w ościeżnicy: 1880 zł]

Przepust elektryczny (styki).

Przepust elektryczny skrzydło-ościeżnica.
Przepust elektryczny skrzydło-ościeżnica.

Przepust elektryczny jest konieczny do połączenia obwodu elektrycznego ukrytego w skrzydle drzwiowym z zewnętrznym obwodem elektrycznym w ościeżnicy i instalacji domowej. Napięcie na stykach wynoszące 12 V jest bezpieczne dla ludzi.

powrót

8

Kontaktron (czujnik alarmowy).

Kontaktron alarmowy z fukcją antysabotażu
Kontaktron antysabotażowy (4 przewody połączeniowe) [cena 60 zł].

Kontaktrony nie są standardowo montowane w drzwiach zewnętrznej produkcji. Zamówione kontaktrony są montowane w poprzeczce ościeżnicy i górnym wrębie skrzydła drzwiowego.

Kontaktron zabudowany w poprzeczce ościeżnicy drzwi zewnętrznych
Kontaktron zabudowany w poprzeczce ościeżnicy.

powrót

9

Czujnik zaryglowania zamka.

Dostępny tylko do zamków listwowych.

Czujnik zaryglowania do zamków listwowych
Fragment zaczepu i czujnik zaryglowania zamka.
[cena 260 zł]
Czujnik zaryglowania - rysunek zestawieniowych
Widok na zaczep ościeżnicy z zamontowanym czujnikiem zaryglowania.

Zadaniem czujnika jest podanie sygnału do centrali alarmowej o zaryglowaniu lub niezaryglowaniu drzwi. Dzięki niemu centrala alarmowa po uzbrojeniu alarmu może 'poinformować nas o zapomnieniu zaryglowania drzwi'. W przypadku zastosowania czujnika zaryglowania zamka w drzwiach nie ma większego sensu stosowanie kontaktronów.

Czujnik zaryglowania zamka jest opcjonalnym rozwiązaniem oferowanych przez producenta zamków drzwiowych montowanych w drzwiach zewnętrznych naszej produkcji.

Czujnik zaryglowania spełnia wygania zabezpieczeń antywłamaniowych stawianego tego typu zabezpieczeniom w klasie 'C'.

Trzy przewody wyprowadzone przez ościeżnicę umożliwiają podłączenie go do centrali alarmowej z wykorzystaniem zarówno styków zwartych jak rozwartych.

powrót

10

Wizjer.

Dostępne typy i wykończenia wizjerów:

10.1

Wizjer optyczny mosiężny.

Wizjer optyczny mosiężny do drzwi wejściowych i zewnętrznych
Wizjer mosiężny - widok od strony zewnętrznej
[cena 80 zł].
10.2

Wizjer optyczny chromowany.

Wizjer optyczny chromowany do drzwi wejściowych i zewnętrznych - widok od strony zewnetrznej
Wizjer chromowany - widok od strony zewnętrznej
[cena 80 zł].
Wizjer optyczny chromowany do drzwi wejściowych i zewnętrznych - widok od strony wewnętrznej
Wizjer chromowany - widok od strony wewnętrznej.
10.3

Elektroniczny DDS2 (z pamięcią - rejestratorem).

Wizjer cyfrowy typ DDS-2 do drzwi wejściowych i zewnętrznych
Wizjer cyfrowy DDS-2 - widok od strony zewnętrznej i wewnętrznej [cena 390 zł].

Wizjer wyposażony w funkcję dzwonka. Każde naciśnięcie klawisza dzwonka uruchamia rejestrator zapisujący zdjęcie osoby przed drzwiami oraz datę i czas jego zarejestrowania. Wbudowana pamięć wewnętrzna umożliwia zapisanie 50 zdjęć. Wbudowane gniazdo obsługuję na karty pamięci o pojemności do 8 GB i tym samym umożliwia zapisanie na niej kilka tysięcy zdjęć.

Wizjery szerokokątne zwykle montujemy do drzwi wejściowych do mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

W drzwiach do domków jednorodzinnych, zwykle role wizjera przejmują przeszklenia.

Wizjer szerokokątny w drzwiach zewnętrznych sprawdza się tylko wówczas, gdy goście podejdą do drzwi na odległość nie większą niż kilku metrów.

Praktycznie ma to miejsce tylko w domach stojących na działkach bez ogrodzeń (zwykle w domach w zabudowie szeregowej).

Jeżeli przez wizjer w drzwiach zechcemy przyglądać się gościom czekającym za płotem oddalonym od drzwi o ok. 10 metrów, to szeroki kat tego wizjera sprawi, że naszych gości ledwie będziemy dostrzegać, a już na pewno nie uda nam się ich rozpoznać.

Naszym zdaniem wizjer nie zdobi drzwi zewnętrznych i należy go zamawiać z tylko wówczas, gdy ma to funkcjonalne uzasadnienie (np. do drzwi wejściowych do mieszkań).

powrót

11

Samozamykacz.

Dostępne modele i kolory samozamykaczy:

11.1

GROM 200 z ramieniem kątowym w kolorze srebrnym [cena 420 zł].

Samozamykacz z ramieniem katowym przeznaczony do cięzkich drzwi zewnętrznych - w kolorze srebrnym
Samozamykacz Grom 200 w kolorze srebrnym.
11.2

GROM 200 z ramieniem kątowym w kolorze brązowym
[cena 420 zł]
.

11.3

GROM 200 z ramieniem płaskim w kolorze srebrnym
[cena 510 zł]
.

Samozamykacz z ramieniem płaskim przeznaczony do drzwi zewnętrznych - w kolorze srebrnym
GROM 200 z ramieniem płaskim w kolorze srebrnym.
11.4

GROM 200 z ramieniem płaskim w kolorze brązowym
[cena 510 zł]
.

Samozamykacze montujemy głównie do drzwi z zamontowanym elektrozaczepem, w którym przewiduje się używanie funkcji 'dzień-noc'.

powrót

12

Odbojnik.

Odbojnik ma za zadanie chronić skrzydło drzwiowe przed uszkodzeniami spowodowanymi uderzeniem skrzydła o ścianę budynku.

Podstawowy odbojnik ma wysokość 30 mm. Oferujemy do niego podkładki dystansowe dzięki którym jego wysokość może być zwiększona o 15 lub 30 mm.

Odbojniki są dostępne w wszystkich kolorach wg palety kolorów klamek AXA.

Ceny klamek i gałko-klamek są wyszczególnione w cenniku klamek, wkładek i okuć drzwiowych.

powrót

13

Kopacz (listwa kapinosowa).

Dostępne opcje wyboru kopaczy drewnianych:

 • kopacz drewniany wysokości 7, 8 cm    
  [dopłata 100 zł]
 • kopacz drewniany wysokości 9, 10 cm    
  [dopłata 110 zł]
 • kopacz drewniany wysokości 11, 12 cm    
  [dopłata 120 zł]
 • kopacz drewniany wysokości 13, 14 cm    
  [dopłata 130 zł]
 • kopacz drewniany wysokości 15, 16 cm    
  [dopłata 140 zł]
 • kopacz drewniany wysokości 17, 18 cm    
  [dopłata 150 zł]
 • kopacz drewniany wysokości 19, 20 cm    
  [dopłata 160 zł]
Drewniany kopacz-kapinos do drzwi zewnętrznych
Widok standardowego kopacza drewnianego.

Kopacz drewniany ma techniczne uzasadnienie tylko w drzwiach otwieranych do wewnątrz budynku.

Listwa ta dodatkowo zabezpiecza drzwi przed przedostaniem się wody do wnętrza domu.

Odprowadza ona wodę spływającą po skrzydle, na pochyloną płaszczyznę progu, przez co zmniejsza ryzyko, 'wpompowania' przez wiatr, wody spływającej po skrzydle drzwiowym.

W aktualnie projektowanych budynkach jednorodzinnych prawie nigdy drzwi nie są narażone na bezpośrednie opady deszczu, tak więc o wyborze kopacza drewnianego decyduje zwykle aspekt estetyczny.

Stylem pasuje on do drzwi o klasycznych wzorach, zaś niezbyt pasuje do modeli o wzorów nowoczesnych.

Dostępne opcje wyboru kopaczy inox:

 • kopacz INOX wysokości 7, 8 cm    [dopłata 160 zł]
 • kopacz INOX wysokości 9, 10 cm    [dopłata 170 zł]
 • kopacz INOX wysokości 11, 12 cm    [dopłata 180 zł]
 • kopacz INOX wysokości 13, 14 cm    [dopłata 190 zł]
 • kopacz INOX wysokości 15, 16 cm    [dopłata 200 zł]
 • kopacz INOX wysokości 17, 18 cm    [dopłata 210 zł]
 • kopacz INOX wysokości 19, 20 cm    [dopłata 220 zł]
 • kopacz INOX wysokości 21, 22 cm    [dopłata 230 zł]
 • kopacz INOX wysokości 23, 24 cm    [dopłata 240 zł]
 • kopacz INOX wysokości 25, 26 cm    [dopłata 250 zł]
 • kopacz INOX wysokości 27, 28 cm    [dopłata 260 zł]
 • kopacz INOX wysokości 29, 30 cm    [dopłata 270 zł]
 • kopacz INOX wysokości 31, 32 cm    [dopłata 280 zł]
Kopacz-kapinos INOX wysokości 11 cm
Widok kopacza INOX.

Kopacze ze stali inox mogą być montowane zarówno do drzwi zewnętrznych otwieranych do wewnątrz i na zewnątrz budynków. Montuje się głównie ze względów estetycznych, a ich funkcjonalnością użytkową jest ochrona dołu płaszczyzny skrzydła drzwiowego.

powrót

14

Klamki i gałko-klamki.

Ceny klamek i gałko-klamek są wyszczególnione w cenniku klamek, wkładek i okuć drzwiowych.

Drzwi naszej produkcji nie są standardowo wyposażone w klamki, rozety i wkładki drzwiowe.

Jeże zdecydujecie się Państwo, razem z drzwiami, zakupić oferowane przez nasz klamki, wówczas w tej rubryce druku zamówienia, należy zaznaczyć wybrany model i kolor klamki.

Tutaj znajdują się zdjęcia i szczegółowe opisy oferowanych do naszych drzwi klamek i rozet.

Przy wyborze koloru okuć (klamek, rozet i wkładek) nie zaszkodzi wziąć pod uwagę kolor progu montowanego w naszych drzwiach. Jest on zawsze w kolorze naturalnego aluminium (prawie identycznym jak kolor F1 w oferowanych przez nas klamkach). Próg jest widoczny tylko od strony przeciwnej do zawiasów, a wiec przy drzwiach otwieranych do wewnątrz tylko od zewnątrz budynku, a przy drzwiach otwieranych na zewnątrz tylko od wewnątrz budynku.

Kolor progu nie jest jednak zwykle decydującym argumentem przy wyborze koloru okuć. Zwykle kolor okuć dobierany jest do koloru drzwi, koloru klamek w oknach czy w drzwiach wewnętrznych, czy też do koloru balustrad schodowych.

Jeżeli chodzi o wybór modelu klamki to należy się tu kierować indywidualnymi upodobaniami i modelem drzwi. Ten ostatni argument zwykle decyduje o wyborze modelu klamki.

Do modeli drzwi o prostokątnych kształtach są zwykle wybierane modele klamek i rozet 'o kanciastych' kształtach szyldów, zaś do modeli drzwi o zaokrąglonych, łukowatych kształtach, są zwykle wybierane modele klamek i rozet 'o zaokrąglonych' kształtach szyldów.

W przypadku gdy, zdecydujecie się Państwo na zakup klamek, we własnym zakresie, wówczas przy zakupie należy wybrać model w o rozstawie osiowym otworów wynoszącym 72 mm do zamka Tytan i 92 mm do zamków listwowych, oraz ze śrubami i sworzniem klamkowym przystosowanymi do skrzydła drzwiowego o grubości 72 mm.

Drzwi naszej produkcji nie maja fabrycznie przewierconych otworów pod montaż klamek i rozet. Otwory te wykonują montażyści po montażu drzwi.

Uwaga: przy zamówieniu drzwi w naszym zakładzie i z naszym montażem, nie montujemy klamek nie zakupionych razem z drzwiami.

powrót

15

Rozety.

Ceny rozet zamka górnego są wyszczególnione w cenniku klamek, wkładek i okuć drzwiowych.

Drzwi naszej produkcji nie są standardowo wyposażone w rozety wkładki górnej.

Jeżeli zdecydujecie się Państwo, razem z drzwiami, zakupić oferowane przez nasz klamki, to do kompletu należy wybrać model i kolor rozety wkładki zamka górnego.

Opcja to może być tez pominięta jeżeli zdecydujecie się Państwo na specjalną wersję zamków z zamknięciem na jedną wkładkę ( wykonujemy drzwi w takiej wersji zamków w bardzo wyjątkowych sytuacjach - w szczególności na rynek Austriacki i Niemiecki).

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na wybór klamki z naszej oferty, to wybór koloru rozety jest nie jako automatyczny - rozety tak i wkładki, są zamawiane w kolorze dopasowanym do koloru klamki.

Tutaj znajdują się oferowane przez nas modele i kolory rozet.

Jeżeli chodzi o wybór modelu rozety, to należy się tu kierować indywidualnymi upodobaniami i modelem klamki drzwiowej.

Do klamek o prostokątnych kształtach, są zwykle wybierane prostokątne modele rozet, zaś do modeli klamek o zaokrąglonych, łukowatych kształtach, są zwykle wybierane modele rozet 'o zaokrąglonych ' kształtach.

Poza liniami wzorniczymi 'kanciastymi' lub 'zaokrąglonymi', należy wybrać miedzy modelami standardowymi i antywłamaniowymi.

Modele nieantywłamaniowe nie są specjalnie zabezpieczone antywłamaniowo ( są możliwe do zdemontowania z zewnątrz budynku).

Modele antywłamaniowe maja grube, bardzo trudne do przewiercenia szyldy i zawsze są montowane na przelotowe wkręty montażowe.

Drzwi naszej produkcji nie maja fabrycznie przewierconych otworów pod montaż klamek i rozet. Otwory te wykonują montażyści podczas montażu drzwi.

Uwaga: przy zamówieniu drzwi w naszym zakładzie i z naszym montażem, nie montujemy rozet nie zakupionych razem z drzwiami.

powrót

16

Wkładki zamkowe.

Wkładki antywłamaniowe do drzwi zewnętrznych
Wkładki antywłamnaiowe na wspólny klucz.

Ceny wkładek zamkowych są wyszczególnione w cenniku klamek, wkładek i okuć drzwiowych.

Standardowo nasze drzwi naszej produkcji nie są wyposażone we wkładki, klamki i rozet drzwiowe.

Za dopłatą oferujemy atestowane wkładki klasy C firmy AXA-WILKA. Oferujemy w zestawach na wspólny klucz (tzn. jednym wspólnym kluczem są otwierane obie wkładki).

Cennikowy zestaw zawiera dwie atestowane wkładki klasy C (jedna z wkładek jest w wersji klucz-klucz, a druga w wersji klucz-gałka).

Wkładki w tej klasie mają w korpusie, od strony zewnętrznej, po trzy, bardzo trudne do rozwiercenia sztyfty.

Zamówione wkładki nie są montowane w drzwiach w naszym zakładzie. Montuje je montażysta w czasie montażu drzwi. Przy montażu drzwi należy też zdecydować, czy wkłada z gałką mają być zamontowana w górnej, czy dolnej kasecie zamkowej.

Zwykle montuje się w kładkę z gałką w górnej kasecie. Wyjątkowo w dolnej kasecie ( np. wówczas jeżeli chcemy aby dzieci miały możliwość samodzielnego zamykania i otwierania drzwi).

powrót

17

Kolor okuć drzwiowych: klamek, rozet i wkładek.

Dostępne opcje wyboru koloru wykończenia:

F1

Srebrny satyna.

F1 - srebrny - próbnik koloru klamek antywłamniowych do drzwi zewnętrznych
Kolor wykończenia F1 w wersji poler i szlif.
F3

złoty satyna (wybrane modele).

F3 - złoty - próbnik koloru klamek antywłamniowych do drzwi zewnętrznych
Kolor wykończenia F3 w wersji poler i szlif.
F4

Stare złoto.

F4 - stare złoto - próbnik koloru klamek antywłamniowych do drzwi zewnętrznych
Kolor wykończenia F4 w wersji poler i szlif.
F6

Inox.

F6 - inox - próbnik koloru klamek antywłamniowych do drzwi zewnętrznych
Kolor wykończenia F6 w wersji poler i szlif.
F8

Czarny (wybrane modele).

F8 - czarny - próbnik koloru klamek antywłamniowych do drzwi zewnętrznych
Kolor wykończenia F8 w wersji poler i szlif.
F9

Tytan.

F9 - tytan - próbnik koloru klamek antywłamniowych do drzwi zewnętrznych
Kolor wykończenia F9 w wersji poler i szlif.

powrót

18

Wkładki tymczasowe.

Wkładki tymczasowe do drzwi zewnętrznych
Wkładki tymczasowe do drzwi.    [cena za 1 szt 38 zł]

Standardowo nasze drzwi naszej produkcji nie są wyposażone we wkładki tymczasowe.

Za dopłatą oferujemy nieatestowane wkładki tymczasowe. Nie oferujemy ich w zestawach na wspólny klucz.

Oferowane przez nas wkładki są w wersji klucz-klucz a w komplecie do każdej wkładki znajdują 3 klucze.

Zamówione wkładki nie są montowane w drzwiach w naszym zakładzie. Montuje je montażysta w czasie montażu drzwi.

powrót

19

Nakładki na zawiasy i wykończenie zawiasów.

Dostępne wykończenia galwaniczne zawiasów:

19.1

Ocynk biały.

Zawias do drzwi zewnętrznych w wykończeniu galwanicznym ocynk biały
Zawias w kolorze wykończenia: ocynk biały
19.2

Ocynk złoty.

Zawias do drzwi zewnętrznych w wykończeniu galwanicznym ocynk zloty
Zawias w kolorze wykończenia: ocynk złoty

Nakładki na zawiasy.    [cena 108 zł]

Nakladki na zawiasy drzwi zewnętrznych - kolory wykończenia
Nakładki na zawiasy w dostępnych kolorach.

Dostępne opcje wyboru koloru wykończenia nakładek na zawiasy:

 • F1 - srebrny satyna
 • F2 - nikiel satyna /do koloru F6-inox oraz F9-tytan/
 • F4 - stare złoto
 • F8 - czarny
 • Biały
 • Brązowy

Nakładki na zawiasy mają na celu zamaskowanie niezbyt 'urodziwych' zawisów. Zawiasy świetnie spełniają funkcje techniczne, ale w mniejszym stopniu funkcje estetyczne.

Oryginalnie są wykończone w kolorze złotego ocynku.

Jest to kolor dosyć zbliżony do koloru starego złota F4.

W sytuacji gdy do drzwi zostaną dobrane klamki w kolorze starego złota F4, to uzasadnione jest niedomawianie nakładek na zawiasy - choć przy drzwiach otwieranych na zewnątrz, kiedy to wszystkie cztery zawiasy są widoczne i mają większy udział w estetycznym wizerunku całej elewacji, to zastosowanie nakładek na zawiasy i może mieć estetyczne uzasadnienie.

Najbardziej polecamy zakup nakładek, w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz budynku i z wybranymi klamkami w kolorze srebrnym F1 lub F9.

W takiej sytuacji kolory wykończenia zawiasów i klamek znacznie odbiegają kolorem od siebie i w/w nakładki znacznie poprawiają końcowy efekt wizualny całych drzwi.

Przy drzwiach otwieranych do wewnątrz i klamkach w kolorach F1 lub F9 zdania naszych klientów są podzielone, na tych którzy uważają, że tych zawiasów wewnątrz prawie nie widać i nie ma to żadnego znaczenia w jakim będą kolorze, i na tych którzy zamawiają je dla swojego dobrego samopoczucia, dla zapewnienia sobie pewności że wszystko jest perfekcyjnie skomponowane.

powrót

20

Klapka dla kota w drzwiach zewnętrznych/wejściowych.

Klapkę dla kota (zwykle z chipem identyfikującym 'właściwego' czworonoga, dla którego 'przejście stoi otworem') montujemy zarówno w drzwiach zewnętrznych do domów jak i wejściowych do mieszkań.

Klapka dla kota zamontowana w wejściowych drzwiach zewnętrznych produkcji AFB
Klapka dla kota z czytnikiem chipów.

Wzór drzwi z klapką dla kota to indywidualne wyzwanie. Nie ma żadnego problemu jeżeli klapkę montujemy w gładkich (bez przefrezowań) drzwiach wejściowych do mieszkań. Zamówienie ogranicza się jedynie do określenia położenia kratki na skrzydle drzwiowym.

Widok zewnętrznej strony klapki dla kota zamontowanej w drzwiach zewnętrznych.
Widok zewnętrznej strony drzwi z zamontowaną klapką dla kota.

Zamówienie ogranicza się jedynie do określenia położenia kratki na skrzydle drzwiowym. Drzwi z frezowaniami lub przeszkleniami wymagają natomiast do indywidualnego zaprojektowania wzoru projektu, w którym klapka dla kota tworzyłaby wspólną, uzupełniającą się kompozycję z modelem drzwi.

Widok zewnętrznej strony klapki dla kota zamontowanej w drzwiach zewnętrznych.
Widok wewnętrznej strony drzwi z klapką dla kota.

Na niniejszej podstronie internetowej, zostały omówione kolejne punkty w/w druku zamówienia drzwi i szczegółowo opisane zagadnienia związane z wyborem opcji, dla każdego z nich.

Mamy nadzieję, że informacje na niej zawarte, w przystępny sposób, pomogą Państwu w dokonaniu dobrego wyboru typu i wyposażenia drzwi zewnętrznych naszej produkcji, tak aby cieszyli się Państwo z ich posiadania przez długie lata.

W/w druk zamówienia drzwi może być wypełniony w punkcie handlowym, przez sprzedawcę ( we współpracy z Państwem ), lub samodzielnie, i wysłany pocztą, fax-em lub e-mailem do naszego zakładu.

Druki specyfikacji technicznej i umowa-zamówienie znajdują się tutaj na podstronie druki zamówienia drzwi zewnętrznych.

W razie wątpliwości lub niejasności - prosimy o wysyłanie zapytań i uwag na adres e-mailowy: afb@drzwi.krakow.pl

Więcej informacji z tematyki zamawiania drzwi zewnętrznych zamieściliśmy w poradniku wyboru opcji Kalkulatorta AFB.

powrót

|